tvorí ho teplovzdušná krbová vložka a obostavba z izolačných materiálov, teplo sa šíri hlavne konvekčným prúdením, to znamená mriežkami. Teplo dodáva do interiéru hlavne počas horenia
skladá sa z krbovej vložky a obostavby, ktorá má sálavé schopnosti. Zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje tepelnú pohodu je akumulácia, ktorá umožňuje dodávať teplo do interiéru dlhšiu dobu. Je vhodný do moderných stavieb s malými energetickými stratami.
má ohnisko – oceľové, liatinové alebo šamotové, za ktorým je nainštalovaný akumulačný ťah, v ktorom dym odovzdáva teplo do šamotu a tým akumuluje dostatočné množstvo tepla na vykurovanie. Má vyššiu účinnosť – viac ako 80% a interval prikladania je 8, resp. 12 hodín. Materiály ktoré používame na zhotovenie sálavých obostavieb, sálajú teplo rovnakej vlnovej dĺžky, ako slnko.
je akumulačná pec, ktorá má svoje steny aj v iných, susediacich miestnostiach, či už na tom istom, alebo na vyššom podlaží. Je charakteristická veľkými sálavými plochami ktoré dlhodobo odovzdávajú teplo, dlhým intervalom prikladania a v kombinácii s elektronickou reguláciou horenia aj vysokou účinnosťou – okolo 80-90%. Je náročnejšia na prípravu aj na realizáciu, ak je však správne nadimenzovaná, dokáže na seba prevziať funkciu primárneho kúrenia v dome.
je to najjednoduchší spôsob, ako z jedného ohniska vykúriť celý dom. Teplovodné vykurovanie má vysokú účinnosť, pretože odoberá teplo z dymu, ktorý je už na ceste do komína. Ak je krb správne nadimenzovaný a zhotovený, interval prikladania môže byť 4-8 hodín. Účinnosť takéhoto krbu sa pohybuje až okolo 90%! Teplovodný krb sa tak stáva súčasťou kúrenia a je jedným zo zdrojov tepla.
Nízkoteplotný nerezový výmenník
Patentovo riešený výmenník umožňuje pretransformovať vysokoteplotný spád na nízkoteplotný.
Takouto konštrukciou je možné výstupnú teplotu teplonosného média určiť a regulovať, a tak znížiť až na teplotu požadovanú pre podlahové vykurovanie a teda nie je potrebná pri podlahovom vykurovaní akumulačná nádoba. Pritom odber odpadného tepla zo spalín je maximálny a tým je dosiahnutá vysoká účinnosť celého zariadenia.
Možnosť vynechania akumulačnej nádoby šetrí priestor a aj nemalé finančné náklady pri výstavbe technickej miestnosti čo je ďalšou obrovskou výhodou.
Drevo splyňujúce vložky riadené lambda sondou.
Lambda sonda je zariadenie ktoré meria obsah kyslíka v spalinách a táto informácia potom umožňuje regulácii dodávať presne požadované množstvo vzduchu na horenie, čo je veľmi dôležité z dvoch dôvodov.
Nedostatočné množstvo vzduchu znamená nedokonalé spaľovanie a zvýšené emisie vychádzajúce z komína ohrozujúce zdravie nás všetkých. A tiež aj zníženú účinnosť vykurovania v dôsledku úniku nespálených plynov do komína. To všetko sa odrazí na zvýšenom dechtovaní a zanášaní spalinových ciest a potom následne na častejšom čistení a údržbe celého systému a aj na vyššej spotrebe dreva a teda aj na peňaženke.
Nadmerné množstvo vzduchu zase znamená rýchle horenie, zvýšenú komínovú teplotu a vyššiu spotrebu dreva a preto taktiež zníženú účinnosť vykurovania.
Nastaviť správne množstvo vzduchu na horenie len manuálne klapkami na reguláciu vzduchu v každej fáze horenia je nemožné a aj nepraktické z hľadiska pohodlia.
Vložky Mijori regulované lambda sondou, preto nemajú žiadne manuálne ovládače prívodov vzduchu na horenie a celý proces horenia a cirkulácie vody je riadený a kontrolovaný na mieru vyvinutou reguláciou prostredníctvom minimálne 7 rôznych snímačov.
Takto presne regulované horenie podstatne predlžuje horenie vo vložke a výrazne znižuje spotrebu dreva. Interval prikladania 12, resp.24 hodín.
Recyklovateľný akumulačný mastencový blok TALCTHERM
Vložky Mijori s výmenníkmi zaliate v akumulačnej mastencovej hmote TALCTHERM udržujú pomerne stabilnú teplotu a vložky netrpia zmenou teplôt, pretože nedochádza k cyklickému nahrievaniu a ochladzovaniu a veľmi vysokému rozdielu teplôt vo vložkách v čase horenia/nehorenia a nedochádza preto k tak veľkej tepelnej rozťažnosti materiálov, čo sa odzrkadľuje na ich podstatne dlhšej životnosti.
Tým že sú vložky s ohniskom a s výmenníkmi vďaka mastencovej mase udržiavané na podstatne vyššej teplotnej úrovni oproti vložkám, ktoré pracujú v cyklickom režime, tak po rozkúrení, resp. po naložení novej dávky paliva dochádza k veľmi rýchlemu nábehu kúrenia a do pár minút je teplo dodávané do kúrenárskych rozvodov.
Ďalšou výhodou je, že aj v čase keď vo vložke nehorí,tak si výmenník odoberá teplo z mastenca a určitých časových intervaloch ho odovzdáva do kúrenárskeho systému.
Z našich doterajších skúseností vyplýva, že tento teplovodný systém zvládne nielen dokurovanie v interiéri, ale bez problémov prevezme aj funkciu primárneho zdroja kúrenia v celom dome. Stačí v ňom zakúriť 1x, resp.2x denne.
V našej firme ide o najčastejšie montovaný teplovodný systém s najlepšou účinnosťou vykurovania, dlhou akumuláciou tepla a nízkymi prevádzkovými nákladmi.